2023-10-14 Pogoria 4 (846)

Zapowiedź ostatniej w tym roku tak pięknej i ciepłej soboty sprowokowała mnie do zejścia na wodny, kajakowy spacerek.

I choć plan na trasę miałem bardziej ambitny ,to zapowiedzi wiatru dochodzącego do 30 km/h zmusiły mnie do korekty planu i popływanie jedynie na pobliskim jeziorku Pogoria 4 (Kuźnica Warężyńska).  Na wodę zszedłem tuż przed dziesiątą i obrałem kierunek na wschód, by jak najszybciej przepłynąć obok plaż obleganych przez wodne skutery.

Tak jakby nic do jeziorka nie wpływało dzisiaj

 

Dzisiaj o tak wczesnej porze na razie wyje jeden skuter, ale gdy dopływam w jego rewiry robi sobie przerwę posiłkową i mogę spokojnie przepłynąć obok niego. Co do spokoju , to już nie aż tak spokojnie bo wiatr nabiera już zapowiadanej , prognozowanej mocy.

Wieje a skutera nie widać pod to słońce

Teraz dość trudny odcinek z powodu wiatru i falek, ale za chwilę będę mógł skręcić w nazwaną przeze mnie zatokę kormoranów. Tak ją nazwałem bo wyspy znajdujące się na niej oblegane są przez rybożerne ptaszyska. Wcześniej spotykam kajakarza z którym jedynie wymieniam słowo o dzisiejszych warunkach do pływania, a w oddali widzę jeszcze dwójkę kajakową opływającą jedną z wysp. Chwila oddechu w zatokę wpływam z wiatrem, kilka zdjęć kormoranich wysepek i nawrót znowu pod wiatr.

Wyspy z kormoranami

Po nawrocie mnóstwo ptactwa uciekającego przede mną w okoliczne szuwary, mała plażyczka z opalającymi się golasami, dalej porty jachtowe i już jestem przy zaporze jeziora Pogoria 4. Na brzegach całe rzesze spacerowiczów, rowerzystów i rolkarzy. Pozostała mi ostatnia czterokilometrowa (prawie) prosta do zamknięcia kółka. Na szczęście już z wiatrem. Mijam kolejne przystanie jachtowe, małą zatoczkę i w przesmyku pomiędzy wyspą a brzegiem , szalejących skuterowców.

Śmigają tuż obok mnie

Pół godziny po południu jestem w miejscu startu. Spoglądam na przeciwległy brzeg i cieszę się że już skończyłem pływanie. Tam zdecydowanie więcej skuterów niż rano. Udany spacerek 🙂

Sporo więcej skuterów niż te dwie i pół godzinki wcześniej

Filmik z trasy

Więcej fotek z tego spaceru do zobaczenia tutaj.