2017-08-26 Wąska – Drużno – Elbląg

Ostatnią wymyśloną na ten wyjazd rzeczką, była Wąska wpływająca do jeziora Drużno.

Choć jej opis, który miałem z przewodnika specjalnie dla mnie przed laty skserowanego i zbindowanego przez Jadzię S. z Zabrza – dziękuję, nie bardzo dawał nadzieję na wypoczynkowe pływanie, a i wytatuowany facet, widząc mnie idącego z kajakiem nad rzekę, ostrzegł, że jako znawca tej rzeki, wie że nie jest spływalna. On próbował i nie dał rady. No trudno, zaryzykuję i też spróbuję.

                                                                                               na Wąskiej

Wąska nie okazała się trudną, mało ciekawą ale nie trudną. Kilka przepływalnych zwałek, dwie elektrownie i po niespełna trzech godzinach i piętnastu kilometrach wpływa się na jezioro Drużno – rezerwat przyrody.

                                                                                                   jezioro Drużno.

Teraz, już wiadomo. Gdy tylko odnajdzie się wśród zarośli bojki wyznaczające szlak żeglugi Ostródzko – Elbląskiej, bezproblemowo można płynąć w kierunku Elbląga. Odnajduję je dość łatwo i płynę mijając po drodze trzy wycieczkowe statki. Gdy mijam ujście Fiszewki i most obok kempingu, postanawiam wykorzystać fakt płynięcia prijonem i opłynąć Elbląg lewą odnogą (Kanał Miejski)  o której słyszałem, że jest nie przepływalna.  Rzeczywiście,  pod jednym z mostów nie da się przepłynąć.  Trzeba przenieść kajak przez jezdnię i można już śmiało dowiosłować do głównego koryta rzeki Elbląg.

                                                       tyle widać wysokiego kościoła z kanału miejskiego

Po połączeniu od razu widzę przystań na której czeka na mnie transportowiec.  Pakuję na dach oba kajaki i jadę na szybkie fotozwiedzanie najbliższej okolicy.  Udaje mi się zajrzeć do kościoła z bardzo wysoką wieżą,  ale na wejście na górę jest już za późno.  Akurat trwa ślub. Wychodzę.  Pstrykam kilka zdjęć i jadę w poszukiwaniu współpodróżnych 🙂

                                                                                                      Elbląg

więcej o tej wycieczce tutaj.